Nedeľa ráno #6

Dnešná Nedeľa ráno bude opäť iná. Dnes to bude o mojom zamyslení sa nad 3 životnými otázkami. Tieto otázky ma naháňajú už niekoľko rokov. Vnímam ich veľmi citlivo a sú pre mňa pripomienkou, výkričníkom a zároveň motiváciou hľadať a pátrať po odpovediach. Lebo, pravdupovediac, a nepíše sa mi to ľahko, nemám na ne konkrétne rady, či riešnia a ani kľúč. Avšak, poradil som sa s mojimi priateľmi a toto mi vyšlo.

Podstata

  1. Kto som a čo predstavujem ? (odpoveď by mala byť v ideálnom svete jednoslovná)
  2. V čom som dobrý / na čo mám talent ?
  3. Ako to uchopiť a vyťažiť z toho ? 

Na tieto otázky hľadám odpoveď v princípe od detstva. Toto sú otázky, ktoré trápia/netrápia veľa z nás. Sú to elementárne otázky našich životov. Hľadať na ne odpovede, by malo byť, podľa môjho skromného názoru, cieľom nás všetkých už v školách, na stredné by sme mali ísť už s predispozíciou a konkrétnym zameraním a následne na vysokej škole (alebo aj bez) vedieť s našim nadaním narábať v prospech nás a spoločnosti. Lebo jedinec, ktorého talent neslúži na jeho vlastný rozvoj a následne spoločnosti, je jedinec s premrhaným životom a šancou dosiahnuť úspech a teda pokrok vo vývoji spoločnosti ako celku. Zároveň tento jedinec je následne nefunkčnou súčiastkou v mechanizme spoločnosti.

Dostali sme sa do éry, kedy každý môže robiť všetko, a nikto nemusí robiť nič. A teda je z toho jeden veľký guláš. Do toho všetkého tu máme aj nie úplne funkčný a moderný spôsob vzdelávania a vyhľadávania talentu v jedincoch. Ekonomická a sociálna situácia tomu celému dávajú zabrať. Hľadanie šťastia a naplnenia je po tomto všetko veľmi náročné.

Dnes vám nenapíšem odpovede na naše 3 otázky. Chcem, aby si každý z nás tieto otázky zodpovedal sám. Aby začal pátrať. Ja vám všetkým len úprimne prajem, aby ste žili šťastné a naplnené životy. Nech máte radosť z toho kto ste, nech viete v čom ste dobrý a aby ste tento talent zveľaďovali počas celého života a tým prinášali radosť a uspokojenie sebe, ako aj spoločnosti, v ktorej spolu žijeme.

Hľadajte, pátrajte a hlavne skúšajte čo najviac svojich predností či talentov. Ktorýkoľvek z nich, vám môže zmeniť život.

Dnes je 31. Január 2021, ja som Polo a ty si práve dočítal Nedeľu ráno #6.

Citát na záver

¨Hlavným ukazovateľom by asi mala byť dlhodobá, konzistentná spätná väzba na kvality, prednosti a talent jedinca. Samozrejme berúc názor blízkej rodiny len ako doplnkový.¨ Viktor Miško

Citát na záver 2

¨No veď vravím… však ako keď jebeš dole zo stromu orechy. Zdvihneš každý, ktorý spadne, ale zozerieš len ten, ktorý nie je hnilý alebo pokazený.¨ Miško Viktor.

424 slov

Ostaňme v kontakte

  • IG @marekpolomsky 
  • FB Marek Polomský
  • Clubhouse @marekpolomsky
  • polomskymarek@gmail.com