Nedeľa ráno #5

Dnešná Nedeľa ráno bude o disciplíne.

Generácia našich rodičov hlása, že nám chýba disciplína. Oni totiž vnímajú disciplínu ako to, že sa máš ráno umyť, postlať si postel, zacvičiť si, naraňajkovať sa, pekne sa obliecť a vykročiť do dňa s úsmevom na perách. Aké idilické, však? Musím však s nimi súhlasiť. Nejak podobne vnímam disciplínu aj ja. Učím sa jej stále už od malého chlapca. Začalo to skautským táborom, keď som mal 8, neskôr, keď som chodil na tréningy a následne, keď som ako 18 ročný išiel pracovať do Talianska na 4 mesiace bez nejakej spojky, či skratky. Disciplínu som však pochopil až keď som zistil, čo skutočne chcem, kam skutočne chcem ísť a čo je pre mňa dôležité. Až vtedy som začal cítiť, aké je dôležité mať režim, analyzovať, stabilizovať a častokrát opakovať jednoduché denné úkony ako vždy si po sebe postlať. Uvedomil som si, že aj takýmito pravidelnými drobnými úkonmi si trénujem vôlu nepoľaviť, aj keď to je niekedy nepríjemné, či otravné. Nebudem klamať. Disciplinované správanie je častokráť namáhavé a únavné. Ale len tréning robí majstra.

Čo je disciplina ?

Disciplína potrebuje cieľ. Cieľ potrebuje disciplínu.

Disciplína je aj o pravidelom režime, o reparovaní a o zlepšovaní toho čo si myslíme, že vieme dokonale.

Disciplína ma drží na trase, a teda viem vždy rýchlo vyhodnotiť či náhodou som znej nezišiel.

Disciplína ma učí lepšie rozoznať, čo je pre mňa vhodné a čo nie.

Disciplína ma udržuje sebavedomého a hladného po progrese.

Disciplinou si vytváram pocit istoty.

Tieto výroky som čerpal z mojej mysle. Môžu sa niekomu zdať zvláštne alebo aj mimo. To je v poriadku. Ako píšem vždy, tak zopakujem aj teraz. Takto to vidím ja. Pokiaľ je táto Nedeľa ráno pre teba prínosná – aplikuj. Pokiaľ nie, pozri predošlé, možno tam nájdeš niečo vhodnejšie.

Urobil som si domácu úlohu a pozrel som si pojem disciplína aj na nete. No nikde som nenašiel presne to, ako som Ti chcel disciplínu predostriť tak, aby ťa to povzbudilo a nie odradilo. Našťastie máme sociálne siete a vieme sledovať veľké osobnosti. Takže takto:

Podstata 

Disciplína je zvolenie si toho čo chceš skutočne najviac, od toho čo chceš teraz. Craig Groeschel.

Čo je disciplina už teda vieme. Aj to čo nám vie priniesť. Ak stále nemáš odpoveď ako začať, skús sa vrátiť na začiatok tohto článku a tam nájdeš odpoveď. Zajtra je pondelok, začiatok týždňa a ty máš pred sebou ďaľší pokus. Tak davaj het!

Verím, že táto Nedeľa ráno bola pre niekoho užitočná. Ak áno, pošli to ďalej.

Dnes je 24. Január 2021, ja sa volám Polo a ty si práve dočítal Nedeľu ráno #5.

428 slov