Nedeľa ráno #1

Moja prvá Nedeľa ráno. Mala by byť o niečom zmysluplnom. O niečom väčšom ako som ja či nejaký môj postreh…

V priebehu tohto týždňa sa mi v živote udialo zopár zásadných zmien. Okrem toho boli Vianoce, resp. Štedrý deň a s ním spojené veľmi zapeklité situácie. Tieto Vianoce boli iné. Myslím, že nie len pre mňa, ale pre nás všetkých. Vlastne, o tom bez debaty. Viac sme žili na sociálnych sietach, ako spolu pri horúcich punčoch, v kostoloch (aj keď boli príprady, kde zákaz nebol pochopený), či pri rodinných sešlostiach. My sme to mali ešte o to obmedzenejšie, keďže doma máme živý darček, v podobe 6 týždňového chlapca, ktorý (vďaka Bohu) nepodlieha reklamačnému poriadku a teda nie, nemôžeme nechceme ho vrátiť. Boli sme doma. A Boli sme u našich. Darčeky sa posúvali a rozdávali a vlastne som tomu ani neprikladal pozornosť. Pravdupovediac, toto boli prvé Vianoce, kedy som nikomu nič nekúpil okrem môjmu synovi a mojej žene. Doposiaľ som bol vždy vzorný a nakupoval som darčeky celej rodine ja. Tieto Vianoce boli o inom. O niečom, čo človek nekúpi (čas na rodinu), čo človek má len na to zabudol (ľudskosť) a o tom, že aj málo je niekedy dosť (veselý facetime s kamošmi po roku čo ste sa nevideli).

Podstata

Dostal som peknú knihu ako darček. Od svokry. Otec a syn. Harry H. Harrisson Jr. (Už viac H v mene nevedel mať.) Táto kniha pojednáva o lekciách zo života vo výchove chlapca. Jednoducho spracované, veľmi čitateľné a hlavne len podstatné myšlienky. Kniha začína 5 kľúčmi k výchove chlapca.

5 klúčov:

  1. Buď mu nablízku.
  2. Buď jeho otec, nie jeho priateľ. (Ak nechápeš rozdiel, tak si predstav, aký bude tvoj chlapec zmätený, keď v jeho živote budeš musieť zaviesť disciplínu.)
  3. Buď dobrý manžel. (Rešpektuj jeho matku každú sekundu svojho života.)
  4. Na večeru buď doma.
  5. Buď jeho hrdinom.

Vychovať dieťa do tohto sveta je náročné. Veľmi si prajem aby ďaľšia generácia žila v krajšom, lepšom a vyspelejšom svete. Je to teda na nás. Možno aj preto, som začal písať. Ak sa má táto moja aktivita pričiniť k zlepšeniu, kultivácii, či len šíreniu akýchkoľvek vedomostí či úžitku, som presvedčený, že to má zmysel.

Ja som si to zobral k srdcu. A čo ty ?

Dnes je 27. december 2020, ja sa volám Polo a ty si práve dočítal Nedeľu ráno #1.

Citát na záver

Malý chlapec nenájde inštrukcie pre život sám od seba. Prichádza len s bezhraničnou láskou a dobrodružným duchom.  Autor vyššie spomenutej knihy.

Ak si ešte nečítali úvod a čo je Nedeľa ráno tak tu je odpoveď: https://marekpolomsky.sk/2020/12/20/nova-nedela-rano/

422 slov